Арахісове масло - це рослинна олія, отримана з арахісу. Має насичений смак і аромат. Часто використовується в американській, китайській та інших азіатських кухнях (на півдні та південному сході Азії), як для додавання аромату, так і для смаження на ньому продуктів.
Харчова цінність та склад арахісової олії
Хімічний склад, харчова цінність визначає корисні властивості арахісової олії. Продукт на 99,9% складається з жиру та 0,1% води. У ньому відсутні білки, вуглеводи. У 100 г удвічі перевищено добову потребу жирів. Солодощі висококалорійні, в 100 г - 899 ккал.
СКЛАД
• Ненасичені жирні кислоти 82%: олеїнова кислота (омега-9), лінолева кислота (омега-6), ліноленова кислота (омега-3).
• Насичені жирні кислоти 18%.
• Вітаміни: А, D, Е, В1, В2, РР.
• Тріолеїн, біотин, селен, лецитин.
• Макро та мікроелементи: залізо, йод, калій, кальцій, кобальт, мідь, фосфор, магній.
• вітаміни – холін (B4), токоферол(E), філлохінон (K);
• мікроелементи – залізо, цинк, фосфор;
• насичені та ненасичені жирні кислоти – стеаринова, пальмітинова, олеїнова, лінолева, омега-6 та інші;
• Антиоксиданти.
Залізо забезпечує нормальний рівень гемоглобіну та доставку кисню до кожної клітини. Цинк регулює гормональне тло, цей елемент необхідний засвоєння вітаміну E. Фосфор є профілактикою захворювань опорно-рухового апарату.
Антиокіданти попереджають старіння, ДНК-поломки. Вітамін E зміцнює мембрани клітин, не дає їм руйнуватися, підвищує стійкість організму у разі кисневої недостатності.
Арахісове масло відмінно вбирається шкірою, не залишає на ній блиску.
Покращує тонус м'язів. Регулює вміст шкідливого холестерину.
Допомагає відновити сили після активних фізичних навантажень чи тяжких захворювань. Допомагає при еректильній дисфункції у чоловіків. Сприяє продукуванню колагену у шкірі.
Арахісова олія знижує ризик появи цукрового діабету. Запобігає утворенню жирових відкладень, регулює вагу.
Активізує утворення та виділення жовчі, зменшує ризик розвитку запалень у жовчному міхурі та печінці. Допомагає відновити структуру клітинної печінки.
Використовуйте арахісове масло як соус до овочів, додайте до заправок та соусів (у тому числі для м'яса та риби), до супів, різотто та десертів.
Завдяки приємному горіховому смаку масло добре поєднується з нейтральними за смаком пластівцями, фруктами (бананом, яблуком, полуницею), печивом, родзинками. Гарніри, змащені арахісовим маслом, набувають зовсім іншого смаку.
Корисні властивості арахісової олії
Наскільки користь арахісової олії виправдовує себе, питання спірне. Якщо ласощі є в міру, у невеликих кількостях, це буде лише плюсом, особливо для молодого організму, що росте. Продукт поповнює витрати енергії у дітей, підлітків, людей, які ведуть активний спосіб життя. У школярів, студентів підвищує розумові здібності.
Арахісова олія зміцнює захисні сили імунітету, допомагає протистояти вірусним інфекціям у холодну пору року.
Чинить лікувальну дію на органи травного тракту. Діє як жовчогінний засіб при застої в жовчному міхурі. Має ранозагоювальні та протизапальні властивості. При гастриті зменшує вираженість симптомів, жир захищає запалену слизову оболонку від агресивного впливу соляної кислоти (шлункового соку).
Чим ще корисна арахісова олія:
стабілізує артеріальний тиск;
не впливає на рівень цукру в крові, тому можна вживати при цукровому діабеті;
має детоксикаційну дію, виводить токсичні речовини з печінки, є профілактикою цирозу;
знижує поріг згортання крові, сприяє розсмоктуванню гематом;
сприятливо впливає на центральну нервову систему;
врівноважує психоемоційний стан;
загоює рани на шкірі інфекційного та травматичного походження;
знижує ризик розвитку очних хвороб – глаукоми, катаракти.