З лікувальною метою використовують квіти (кошички) аптечної ромашки, які збирають під час цвітіння, з червня до кінця серпня, коли в них міститься найбільша кількість ефірних олій. Для приготування ванн заготовляють усю траву. Сушать їх у тіні, чи сушарках. Найбільш цінними та дієвими речовинами є ефірні олії, особливо хамазулен, глікозиди, флавонаїди та органічні кислоти.
Ефірне масло знижує бродіння в кишечнику, має дезінфікуючу, потогінну та знеболювальну дію. Ромашка лікарська має три основні лікувальні властивості – протизапальну, спазмолітичну, газогінну. Ромашка аптечна одна з найкращих трав для лікування гострих та хронічних запалень слизової оболонки шлунка. Вона не тільки знімає симптоми, а й діє зцілююче.
Також слід знати, що лікувальний ефект від використання ромашки помітний тільки при тривалому та планомірному прийомі протягом 2-3 місяців, можливо навіть довше. Протизапальні властивості аптекарської ромашки використовуються і при багатьох інших захворюваннях, таких як коліт запалення викликане хронічним запором з коліками. Ромашка також рекомендується при підвищеній збудливості, невралгічних болях, зубному болі, хворобливих менструаціях, маткових кровотечах, проносах та ін.
При опіках, як дезінфікуючий засіб, рекомендується використовувати напар із квітів ромашки та нігтиків. Ванна та компреси з використанням напара з квітів ромашки та листя обліпихи радять при опроміненні, протягом місяця та довше. Лікувальний ефект буде більшим, якщо у ванни додавати 20-25 г квіткового пилку ромашки. Так само ванну з ромашкою радять приймати при болях у печінці, безсонні перед сном (через день). Ромашка входить до складу чаю, який діє заспокійливо: 3 частини квітів ромашки, 2 частини коріння валеріани, 5 частин плодів кмину. Взяти 2 ст. л. суміші, залити 2 склянками окропу та наполягати 20 хвилин, процідити. Приймати 2 рази на день, вранці та ввечері, перед сном по 0,5 склянки.
Ромашка для волосся Ця трава є ще й чудовим косметичним засобом. Відваром з квітів ромашки миють голову, для поліпшення росту та зміцнення волосся, позбавляють лупи. Відвар із ромашки: 4 ст.л. сухих квітів, заливають 1,5 л окропу, кип'ятити на повільному вогні 5 хвилин, процідити. Використовують для полоскання волосся після миття.
Не можна допускати передозування, оскільки це може призвести до пригнічення центральної нервової системи, головного болю, слабкості. Не слід приймати препарати ромашки при анацидному гастриті (зі зниженим pH), схильності до діареї, індивідуальної неперіносимості.